British National Party election results

From Metapedia
Jump to: navigation, search
Unbalanced-scales.jpg
This section or article contains text from Wikipedia which has not yet been processed. It is thus likely to contain material which does not comply with the Metapedia guide lines. You can help Metapedia by editing the article and cleaning it from bias and inappropriate wordings.

This article lists the British National Party's election results in the UK parliamentary, Scottish parliamentary and Welsh Assembly elections, as well as in the European Parliament elections.

United Kingdom elections

Summary of general election performance

Year Number of candidates Total votes Average votes per candidate Percentage of vote Change (percentage points) Saved deposits* Number of MPs
1983 53 14,621 276 0.0 N/A 0 0
1987 2 553 277 0.0 0.0 0 0
1992 13 7,631 587 0.1 +0.1 0 0
1997 56 35,832 640 0.1 0.0 3 0
2001 33 47,129 1,428 0.2 +0.1 7 0
2005 119 192,746 1,620 0.7 +0.5 34 0
2010 338 563,743 1,668 1.9 +1.2 73 0

* Note: Until 1985, a deposit was saved on securing 12½% of the votes cast; from 1985, this was reduced to 5%.

General election, 9 June 1983

This was the first general election after the formation of the BNP following the disintegration of the National Front (NF) in the early 1980s. The BNP stood 53 candidates in order to be eligible for the five minute national television broadcast offered to all parties running fifty candidates or more. Although the party did not anticipate winning any seats (as was the case) the election was pivotal in ensuring that its profile was raised, with 13 million viewers watching the broadcast.[1] The NF itself contested 61 seats, a significant drop from the 303 it had contested in 1979. Only three constituencies (Hackney S & Shoreditch, Islington S & Finsbury and Worthing) were contested by both parties and in all three the NF beat the BNP. However, their combined vote in each of these constituencies was roughly half of what the NF had secured previously.

38 of the seats contested by the BNP had been contested by the NF in 1979. However, the BNP vote in all but one was lower than the NF had previously achieved. (The exception was Carmarthen: NF 149 in 1979; BNP 154 in 1983.)

BNP results ranged from 94 to 632 votes. Its share of votes ranged from 0.2% to 1.3%.

Constituency Candidate Votes %
Ashford R Lockwood 195 0.4
Basingstoke I Wilson 344 0.6
Beckenham G Younger 203 0.5
Bolton North East D Ball 186 0.4
Bournemouth West Morse, JohnJohn Morse 180 0.4
Bradford North Michael Easter 193 0.4
Broxbourne J Smith 502 1.0
Carmarthen Charlie Grice 154 0.3
Chislehurst Alfred Waite 201 0.5
Ealing North J Shaw 306 0.6
Edmonton David Bruce 372 0.8
Eltham P Banks 276 0.7
Enfield North J Billingham 268 0.5
Enfield Southgate M Braithwaite 318 0.7
Epping Forest Stephen Smith 330 0.7
Erith and Crayford O Hawke 272 0.7
Glasgow Shettleston K Hill 103 0.3
Gloucester R Rhodes 260 0.5
Greenwich Ian Dell 259 0.7
Hackney South and Shoreditch Mrs Valerie Tyndall 374 1.0
Harborough J Taylor 280 0.5
Hertford and Stortford G Wiles 304 0.6
Heywood and Middleton Ken Henderson 316 0.8
Ilford South R Martin 316 0.8
Ipswich A Pearson 235 0.5
Islington North L Bearsford-Walker 176 0.5
Islington South and Finsbury D Stentiford 94 0.2
Leeds Central G Cummins 331 0.9
Leeds West A Braithwaite 334 0.7
Leicester East R Sutton 459 0.9
Leicester South C Pickard 280 0.3
Leicester West Hill, RayRay Hill 469 1.0
Lewisham Deptford P Wilson 317 0.9
Lewisham East Edmonds, RichardRichard Edmonds 288 0.7
Lewisham West R Hoy 336 0.8
Liverpool Walton D McKechnie 343 0.7
Loughborough John Peacock 228 0.4
Manchester Gorton Les Andrews 231 0.5
Milton Keynes Ronald Rickcord 290 0.5
Orpington L Taylor 215 0.5
Plymouth Drake C Bradbury 163 0.4
Ravensbourne A Shotton 242 0.6
Reading East P Baker 147 0.3
Stevenage D Bowmaker 236 0.5
Thanet North B Dobing 324 0.7
Thurrock R Sinclair 252 0.6
Wakefield V Parker 295 0.6
Walsall South John Parker 632 1.3
Warrington North I Sloan 267 0.5
Woolwich T Fitz-Gerald 384 1.0
Worcester Keith Axon 208 0.4
Worthing D Monks 103 0.2
York T Bratten 148 0.3
Total 14,621 0.0

[2]


By-elections, 1983-1987

Date of election Constituency Candidate Votes %
26 February 1987 Greenwich Ian Dell 116 0.3[3]

General election, 11 June 1987

With party finances strained, leader John Tyndall decided not to fight this election.[4] The party's Bromley officer Alf Waite and West Kent chief Michael Easter both broke rank and stood as candidates and, despite attempts by Tyndall to maintain unity, some of Waite and Easter's supporters split from the BNP to join the Flag Group after the election.[5]

Constituency Candidate Votes %
Ravensbourne Alfred Waite 184 0.4
Tonbridge and Malling Michael Easter 369 0.6
Total 553 0.0

[6]


General election, 9 April 1992

Although a wider slate of candidates was put forward than in 1987, the party concentrated its campaigning efforts on the East London constituencies of Bethnal Green and Stepney and Bow and Poplar on the back of some relatively strong performances in local elections in the early 1990s.[7] The party's first elected representative to a borough council, Derek Beackon, would be elected in this area the following year.

BNP results ranged from 121 to 1310 votes. Its share of votes ranged from 0.3% to 3.6%.

Constituency Candidate Votes %
Bethnal Green and Stepney Edmonds, RichardRichard Edmonds 1,310 3.6
Blaby John Peacock 521 0.8
Bow and Poplar Tyndall, JohnJohn Tyndall 1,107 3.0
Cardiff North Morse, JohnJohn Morse 121 0.3
Clydesdale Steve Cartwright 342 0.7
Darlington Donald Clarke 355 0.6
Dewsbury Birdwood, JLady Jane Birdwood 660 1.1
Edinburgh West David Bruce 133 0.3
Erewash L Johnson 645 1.0
Peterborough Richard Heaton 311 0.5
Rochdale Ken Henderson 620 1.2
Southwark and Bermondsey Stephen Tyler 530 1.4
Uxbridge M O'Rourke 350 0.7
Total 7,631 0.1

[8]


By-elections, 1992-1997

Date of election Constituency Candidate Votes %
9 June 1994 Dagenham John Tyndall 1,511 7.0[9]

General election, 1 May 1997

Both Tyndall and Tony Lecomber felt that recruitment of new members was of central importance to the growth of the BNP and it was agreed that a larger scale general election campaign was needed in order to accomplish this.[10] The party spent £60,000 on their election campaign, although ultimately it had no great impact on volume of membership.[11]

BNP results ranged from 149 to 3350 votes. Its share of votes ranged from 0.4% to 7.5%.

Constituency Candidate Votes %
Aldershot Donald Stevens 322 0.6
Ashfield Steven Belshaw 595 1.2
Barking Mark Toleman 894 2.7
Batley and Spen Ron Smith 472 1.0
Bethnal Green and Bow David King 3,350 7.5
Bexleyheath and Crayford Ms Pauline Smith 429 0.9
Birmingham Edgbaston Derek Campbell 443 0.9
Birmingham Northfield Keith Axon 337 0.9
Birmingham Perry Barr Lee Windridge 544 1.2
Blaby John Peacock 523 1.0
Blackpool North and Fleetwood John Ellis 288 0.5
Bournemouth West Morse, JohnJohn Morse 165 0.4
Bradford West Gary Osborn 893 1.8
Bristol North West Stephen Parnell 265 0.5
Broxbourne David Bruce 610 1.3
Calder Valley Christian Jackson 431 0.8
Carshalton and Wallington Gary Ritchie 261 0.5
Charnwood Matthew Palmer 525 0.9
Chingford and Woodford Green Alan Gould 1,059 2.4
Clydesdale Kenneth Smith 311 0.7
Coventry South Jeffrey Astbury 328 0.7
Croydon South Paul Ferguson 354 0.7
Dagenham William Binding 900 2.5
Dartford Paul McHale 424 0.8
Dewsbury Ms Frances Taylor 2,232 5.2
East Ham Colin Smith 1,258 3.2
Edmonton Bruce Cowd 437 1.0
Eltham William Hitches 491 1.1
Enfield North Griffin, JeanMrs Jean Griffin 590 1.2
Epping Forest Paul Henderson 743 1.4
Erith and Thamesmead Victor Dooley 718 1.7
Feltham and Heston Robert Church 682 1.5
Gillingham Christopher Jury 195 0.4
Glasgow Govan James White 149 0.5
Glasgow Shettleston Robert Currie 191 0.6
Hackney South and Shoreditch Gordon Callow 531 1.6
Harlow John Bowles 319 0.9
Ilford North Paul Wilson 755 1.6
Ilford South Aron Owens 580 1.2
Kingswood Peter Hart 290 0.5
Leicester West Adrian Belshaw 302 0.7
Leominster John Haycock 292 0.6
Mitcham and Morden Linda Miller 521 1.1
Morley and Rothwell Roger Wood 381 0.8
Old Bexley and Sidcup Tyndall, ValerieMrs Valerie Tyndall 415 0.8
Poplar and Canning Town Tyndall, JohnJohn Tyndall 2,849 7.3
Reading East Ms Barbara Packer 238 0.5
Reading West Ian Dell 320 0.7
Rochdale Gary Bergin 653 1.4
Romford Michael Carey 522 1.2
Rossendale and Darwen Andrew Wearden 674 1.3
Sherwood Paul Ballard 432 0.8
Southwark North and Bermondsey Michael Davidson 713 1.8
Stoke-on-Trent Central Michael Coleman 806 1.5
Stoke-on-Trent South Steven Batkin 568 1.2
Taunton Les Andrews 318 0.5
West Ham Francis, KennethKenneth Francis 1,198 3.6
Total 35,832 0.1

[12]


By-elections, 1997-2001

Date of election Constituency Candidate Votes %
31 July 1997 Uxbridge Frances Taylor 205 0.7[13]
23 November 2000 Preston Chris Jackson 229 1.1[14]
23 November 2000 West Bromwich West Nick Griffin 974 4.2[15]

General election, 7 June 2001

On the back of an intense local campaign that had been bolstered by the tensions around the 2001 Oldham race riots, the BNP secured their best ever general election result in Oldham West and Royton where party leader Nick Griffin secured 16.4% of the vote.[16]

BNP results ranged from 278 to 6,552 votes. Its share of votes ranged from 0.8% to 16.4%.

Constituency Candidate Votes %
Ashton-under-Lyne Roger Woods 1,617 4.5
Barking Mark Tolman 1,606 6.4
Bethnal Green and Bow Michael Davidson 1,211 3.2
Bexleyheath and Crayford Colin Smith 1,408 3.5
Birmingham Hodge Hill Lee Windridge 889 3.3
Blaby Edward Scott 1,375 2.8
Bradford North John Brayshaw 1,613 4.6
Broxbourne John Cope 848 2.2
Burnley Steve Smith 4,151 11.3
Chingford and Woodford Green Griffin, JeanMrs Jean Griffin 1,062 2.9
Coventry North East Edward Sheppard 937 2.0
Croydon Central Linda Miller 449 1.0
Dagenham David Hill 1,378 5.0
Dewsbury Russell Smith 1,632 4.5
Dudley North Darby, SimonSimon Darby 1,882 4.7
Enfield North Ramon Johns 605 1.6
Erewash Steve Belshaw 591 1.2
Hayes and Harlington Gary Birch 705 2.2
Leicester East Clive Potter 772 1.9
Lewisham East Barry Roberts 1,005 3.3
Mitcham and Morden Tyndall, JohnJohn Tyndall 642 1.7
Newport West Terrance Cavill 278 0.8
Oldham East and Saddleworth Mick Treacy 5,091 11.2
Oldham West and Royton Griffin, NickNick Griffin 6,552 16.4
Pendle Christian Jackson 1,976 5.0
Poplar and Canning Town Paul Borg 1,733 5.1
Romford Frank McAllister 414 1.2
Ruislip Northwood Ian Edwards 547 1.5
Stoke-on-Trent South Steve Batkin 1,358 3.8
Sunderland North Dave Guynan 687 2.3
Sunderland South Joe Dobbie 576 1.8
Walthamstow William Phillips 389 1.1
West Bromwich West John Salvage 1,428 4.5

[17]


General election, 5 May 2005

BNP results ranged from 376 to 5,066 votes. Its share of votes ranged from 0.8% to 17.0%. In total 34 BNP candidates polled 5% or more and saved their deposit. The highest percentage was achieved in Barking by Richard Barnbrook, later to be elected to the London Assembly in 2008 when the BNP passed the 5% threshold and thus qualified for a single seat.[18]

Constituency Candidate Votes %
Aldridge-Brownhills William Vaughan 1,620 4.1
Amber Valley Paul Snell 1,243 2.6
Ashton-under-Lyne Anthony Jones 2,051 5.5
Barking Barnbrook, RichardRichard Barnbrook 4,916 17.0
Barnsley Central Geoff Broadley 1,403 4.9
Basildon Emma Colgate 2055 4.8
Basingstoke Roger Robertson 821 1.7
Batley and Spen Colin Auty 2,668 6.8
Bexleyheath and Crayford Lee, JayJay Lee 1,245 2.9
Billericay Bryn Robinson 1,435 2.9
Birmingham Erdington Ebanks, SharonSharon Ebanks 1,512 4.8
Birmingham Hodge Hill Denis Adams 1,445 5.1
Birmingham Northfield Mark Cattell 1,278 4.1
Birmingham Yardley Robert Purcell 1,523 5.2
Blaby Michael Robinson 1,704 3.5
Blackburn Nicholas Holt 2,263 5.4
Blackpool South Roy Goodwin 1,113 2.9
Boston and Skegness Wendy Russell 1,025 2.5
Bradford North Lynda Cromie 2,061 6.0
Bradford South James Lewthwaite 2,862 7.8
Bradford West Cromie, PaulPaul Cromie 2,525 6.9
Broxbourne Andrew Emerson 1,929 4.7
Burnley Len Starr 4,003 10.3
Burton Julie Russell 1,840 3.8
Bury North Stewart Clough 1,790 4.0
Calder Valley John Gregory 1,887 4.0
Charnwood Andrew Holders 1,737 3.4
Cheadle Richard Chadfield 421 0.9
Colne Valley Barry Fowler 1,430 2.9
Coventry North West David Clarke 1,556 3.6
Crawley Richard Trower 1,277 3.0
Dagenham Rustem, LawrenceLawrence Rustem 2,870 9.3
Denton and Reddish John Edgar 1,326 3.7
Derbyshire South David Joines 1,797 3.2
Dewsbury David Exley 5,066 13.1
Doncaster Central John Wilkinson 1,239 3.6
Doncaster North Lee Hagan 1,506 4.8
Dudley North Darby, SimonSimon Darby 4,022 9.7
Dudley South John Salvage 1,841 4.7
Easington Ian McDonald 1,042 3.3
Elmet Tracy Andrews 1,231 2.6
Eltham Barry Roberts 979 2.8
Enfield North Terence Farr 1,004 2.5
Epping Forest Julian Leppert 1,728 3.9
Erewash Sadie Graham 1,319 2.6
Erith and Thamesmead Brian Ravenscroft 1,620 4.3
Glasgow Central Walter Hamilton 671 2.4
Glasgow North East Scott McLean 920 3.2
Great Grimsby Stephen Fyfe 1,338 4.1
Halifax Geoff Wallace 2,627 6.6
Haltemprice and Howden John Mainprize 798 1.7
Harrogate and Knaresborough Colin Banner 466 1.1
Havant Ian Johnson 652 1.4
Hayes and Harlington Tony Hazel 830 2.6
Heywood and Middleton Gary Aronsson 1,855 4.7
Hornchurch Ian Moore 1,313 3.4
Houghton and Washington East John Richardson 1,367 3.9
Huddersfield Karl Hanson 1,036 3.0
Hull East Alan Siddle 1,022 3.3
Hull North Brian Wainwright 766 2.6
Hyndburn Christian Jackson 2,444 6.2
Keighley Griffin, NickNick Griffin 4,240 9.2
Knowsley North and Sefton East Michael McDermott 872 2.4
Leeds Central Collett, MarkMark Collett 1,201 4.1
Leeds West Julie Day 1,167 3.5
Leicestershire North West Clive Potter 1,474 3.1
Maidenhead Tim Rait 704 1.5
Makerfield Dennis Shambley 1,221 3.4
Middlesbrough Ron Armes 819 2.5
Middlesbrough South and East Cleveland Geoffrey Groves 1,099 2.5
Morley and Rothwell Chris Beverley 2,271 5.3
Newcastle-under-Lyme John Dawson 1,390 3.5
Normanton John Aveyard 1,967 5.3
Old Bexley and Sidcup Claire Sayers 1,227 2.8
Oldham East and Saddleworth Michael Treacy 2,109 4.9
Oldham West and Royton Anita Corbett 2,606 6.9
Pendle Tom Boocock 2,547 6.2
Pontefract and Castleford Suzy Cass 1,835 5.6
Poole Peter Pirnie 547 1.4
Redcar Andrew Harris 985 2.5
Rochdale Derek Adams 1,773 4.3
Romford John McCaffrey 1,088 3.0
Rossendale and Darwen Wentworth, TonyTony Wentworth 1,736 3.9
Rother Valley Nick Cass 2,020 5.1
Rotherham Marlene Guest 1,986 6.6
Sheffield Attercliffe Beverley Jones 1,477 4.0
Sheffield Brightside Christopher Hartigan 1,537 6.2
Sheffield Central Mark Payne 539 1.8
Sheffield Hallam Ian Senior 469 1.2
Sheffield Heeley John Beatson 1,314 3.9
Sheffield Hillsborough David Wright 2,010 4.4
Shipley Tom Linden 2,000 4.2
Solihull Diane Carr 1,752 3.3
Stalybridge and Hyde Nigel Byrne 1,399 4.0
Stockton North Kevin Hughes 986 2.7
Stoke-on-Trent Central Michael Coleman 2,178 7.8
Stoke-on-Trent North Spencer Cartlidge 2,132 6.9
Stoke-on-Trent South Mark Leat 3,305 8.7
Sunderland North Debra Hiles 1,136 3.9
Sunderland South David Guynan 1,166 3.8
Swansea East Kevin Holloway 770 2.5
Thurrock Nick Geri 2,526 5.8
Tyne Bridge Kevin Scott 1,072 4.1
Upminster Chris Roberts 1173 3.4
Uxbridge Cliff le May 763 2.2
Wakefield Grant Rowe 1,328 3.1
Walsall North William Locke 1,992 6.0
Walsall South Kevin Smith 1,776 5.0
Warley Simon Smith 1,761 5.5
Warwickshire North Michaela Mackenzie 1,910 4.1
Wentworth Jonathan Pygott 1,798 5.1
West Bromwich East Carl Butler 2,329 6.6
West Bromwich West James Lloyd 3,456 9.9
Weston-super-Mare Clive Courtney 778 1.6
Wokingham Richard Colborne 376 0.8
Wolverhampton South West Edward Mullins 983 2.4
Woodspring Michael Howson 633 1.2
Worcester Martin Roberts 980 2.1
Wrexham John Walker 919 3.0
Total 192,746 0.7

[19]


By-elections, 2005-2010

Date of election Constituency Candidate Votes %
19 July 2007 Sedgefield Andrew Spence 2,494 8.9[20]
26 June 2008 Henley Timothy Rait 1,243 3.6[21]
23 July 2009 Norwich North Rev. Robert West 941 2.7[22]
13 November 2009 Glasgow North East Charlie Baillie 1,013 4.9[23]

General election, 6 May 2010

The BNP fielded 338 candidates[24] (including 19 in Wales and 14 in Scotland but none in Northern Ireland), nearly three times the number in 2005. Leader Nick Griffin came third in Barking - the constituency it had targeted heavily - while the party lost all 12 of its seats on Barking and Dagenham council. In total 73 BNP candidates polled 5% or more and saved their deposit. The election results followed a campaign in which the BNP website was closed down by its designer, the party's publicity director was arrested on suspicion of threatening to kill Griffin and a candidate in London was filmed fighting in the street with a group of Asian teenagers.[25] Votes polled ranged from 150 to 6,620. The percentage of votes ranged from 0.4% to 14.6%. The average was 1.9%.[26]

Constituency Candidate Votes %
Aberavon Kevin Edwards 1,276 4.1
Aberdeen North Roy Jones 635 1.7
Aberdeen South Susan Ross 529 1.2
Aberdeenshire West and Kincardine Gary Raikes 513 1.1
Alyn and Deeside John Walker 1,368 3.4
Amber Valley Michael Clarke 3,195 7.0
Ashfield Edward Holmes 2,781 5.8
Ashton-under-Lyne David Lomas 2,929 7.6
Banff and Buchan Richard Payne 1,010 2.6
Barking Nick Griffin 6,620 14.6
Barnsley Central Ian Sutton 3,307 8.9
Barnsley East Colin Porter 3,301 8.6
Barrow and Furness Mike Ashburner 840 1.9
Basildon and Billericay Irene Bateman 1,934 4.6
Basildon South and Thurrock East Chris Roberts 2,518 5.6
Batley and Spen David Exley 3,685 7.1
Beckenham Roger Tonks 1,001 2.1
Bedford William Dewick 757 1.7
Bedfordshire North East Ian Seeby 1,265 2.3
Bedfordshire South West Mark Tolman 1,703 3.4
Bermondsey and Old Southwark Stephen Tyler 1,370 3.1
Berwick-upon-Tweed Peter Mailer 1,213 3.2
Bethnal Green and Bow Jeffrey Marshall 1,405 2.8
Beverley and Holderness Neil Whitelam 2,080 3.9
Bexhill and Battle Neil Jackson 1,950 3.6
Bexleyheath and Crayford Stephen James 2,042 4.7
Birmingham Edgbaston Trevor Lloyd 1,196 2.9
Birmingham Erdington Kevin McHugh 1,815 5.1
Birmingham Hodge Hill Richard Lumby 2,333 5.5
Birmingham Northfield Les Orton 2,290 5.5
Birmingham Selly Oak Lynette Orton 1,820 3.9
Birmingham Yardley Tanya Lumby 2,153 5.3
Bishop Auckland Adam Walker 2,036 4.9
Blackburn Robin Evans 2,158 4.7
Blackley and Broughton Derek Adams 2,469 7.2
Blackpool North & Cleveleys James Clayton 1,556 3.8
Blackpool South Roy Goodwin 1,482 4.2
Blaenau Gwent Anthony King 1,211 3.7
Blaydon Keith McFarlane 2,277 5.1
Blyth Valley Steve Fairburn 1,699 4.4
Bognor Regis and Littlehampton Andrew Moffat 1,890 4.0
Bolsover Martin Radford 2,640 6.0
Bolton South East Shelia Spink 2,012 5.1
Bootle Charles Stewart 942 2.3
Boston and Skegness David Owens 2,278 5.3
Bosworth John Ryde 2,458 4.5
Bracknell Mark Burke 1,253 2.4
Bradford East Neville Poynton 1,854 4.6
Bradford South Sharon Sutton 2,651 7.0
Bradford West Jenny Sampson 1,370 3.4
Braintree Paul Hooks 1,080 2.2
Brentford and Isleworth Paul Winnet 704 1.3
Brentwood and Ongar Paul Morris 1,447 2.9
Bridgend Brian Urch 1,020 2.7
Bridgwater and West Somerset Donna Treanor 1,282 2.4
Brigg and Goole Steve Ward 1,498 3.4
Bristol East Brian Jenkins 1,960 4.4
Bristol South Colin Chidsey 1,739 3.6
Broadland Edith Crowther 871 1.7
Bromley and Chislehurst Rowena Savage 1,070 2.4
Bromsgrove Elizabeth Wainwright 1,923 3.7
Broxbourne Steve McCole 2,159 4.7
Broxtowe Michael Shore 1,422 2.7
Buckingham Lynne Mozar 980 2.0
Burnley Sharon Wilkinson 3,747 9.0
Burton Alan Hewitt 2,409 4.8
Bury North John Maude 1,825 4.1
Bury South Jean Purdy 1,743 3.6
Caerphilly Laurence Reid 1,635 4.2
Calder Valley John Gregory 1,823 3.5
Cambridgeshire North East Susan Clapp 1,747 3.3
Cannock Chase Terence Majorowicz 2,168 4.8
Carlisle Paul Stafford 1,086 2.6
Carshalton and Wallington Charlotte Lewis 1,100 2.4
Castle Point Phil Howell 2,205 4.9
Charnwood Cathy Duffy 3,116 5.8
Chatham and Aylesford Colin McCarthy-Stewart 1,365 3.1
Chelmsford Mike Bateman 899 1.6
Cheslea and Fulham Brian MacDonald 388 1.0
Chingford and Woodford Green Julian Leppert 1,288 3.0
Chippenham Michael Simpkins 641 1.2
Clacton Jim Taylor 1,975 4.6
Clwyd South Sarah Hynes 1,100 3.2
Colchester Sidney Chaney 705 1.5
Colne Valley Barry Fowler 1,893 3.4
Copeland Clive Jefferson 1,474 3.4
Corby Roy Davies 2,525 4.7
Coventry North East Tom Gower 1,863 3.4
Coventry North West Edward Sheppard 1,666 3.6
Crawley Richard Trower 1,672 3.5
Crewe and Nantwich Phil Williams 1,043 2.0
Croydon Central Cliff Le May 1,448 2.9
Dagenham and Rainham Michael Barnbrook 4,952 11.2
Darlington Amanda Foster 1,262 2.9
Delyn Jennifer Matthys 844 2.3
Derby North Peter Cheeseman 2,000 4.4
Derbyshire Mid Lewis Allsebrook 1,698 3.6
Derbyshire South Peter Jarvis 2,193 4.3
Devon North Gary Marshall 614 1.2
Devon West and Torridge Nick Baker 766 1.4
Dewsbury Roger Roberts 3,265 6.0
Don Valley Erwin Toseland 2,112 4.9
Doncaster Central John Bettney 1,762 4.2
Doncaster North Pamela Chambers 2,818 6.8
Dover Dennis Whiting 1,104 2.2
Dudley North Ken Griffiths 1,899 4.9
Durham, City of Ralph Musgrave 1,153 2.5
Durham North Peter Molloy 1,686 4.1
Durham North West Michael Stewart 1,852 4.2
Ealing North Dave Furness 1,045 2.2
Easington Cheryl Dunn 2,317 6.6
Eastbourne Colin Poulter 939 1.8
Elmet and Rothwell Sam Clayton 1,802 3.2
Eltham Roberta Woods 1,745 4.2
Enfield North Tony Avery 1,228 2.8
Epping Forest Patricia Richardson 1,982 4.3
Erewash Mark Bailey 2,337 4.9
Erith and Thamesmead Kevin Saunders 2,184 5.1
Exeter Robert Farmer 673 1.3
Feltham and Heston John Donnelly 1,714 3.5
Filton and Bradley Stoke David Scott 1,328 2.7
Folkestone and Hythe Harry Williams 1,662 3.1
Gainsborough Malcolm Porter 1,512 3.1
Gateshead Kevin Scott 1,787 4.7
Gedling Stephen Adcock 1,598 3.3
Gillingham and Rainham Brian Ravenscroft 1,149 2.5
Glasgow Central Ian Holt 616 2.0
Glasgow East Joseph Finnie 677 2.1
Glasgow North Thomas Main 296 1.0
Glasgow North East Walter Hamilton 798 2.7
Glasgow North West Scott McLean 699 2.0
Glasgow South Mike Coyle 637 1.6
Glasgow South West David Orr Jnr 841 2.6
Gordon Elise Jones 699 1.4
Gosport Barry Bennett 1,004 2.1
Gower Adrian Jones 963 2.3
Grantham and Stamford Christopher Robinson 2,485 4.7
Great Grimsby Steve Fyfe 1,517 4.6
Great Yarmouth Bosco Tann 1,421 3.3
Greenwich and Woolwich Lawrence Rustem 1,151 2.8
Halifax Tom Bates 2,760 6.3
Haltemprice and Howden James Cornell 1,583 3.2
Halton Andrew Taylor 1,563 3.8
Hammersmith Lawrence Searle 432 0.9
Hampstead and Kilburn Victoria Moore 328 0.6
Harborough Geoff Dickens 1,715 3.1
Harlow Eddy Butler 1,739 4.0
Harrogate and Knaresborough Steven Gill 1,094 2.1
Hartlepool Ronnie Bage 2,002 5.2
Harwich and North Essex Stephen Robey 1,065 2.2
Hastings and Rye Nicholas Prince 1,310 2.6
Hayes and Harlington Chris Forster 1,520 3.6
Hemel Hempstead Janet Price 1,615 3.3
Hemsworth Ian Kitchen 3,059 7.0
Henley John Bews 1,020 1.9
Hereford & Herefordshire South John Oliver 986 2.0
Hertford and Stortford Roy Harris 1,297 2.3
Hertfordshire South West Deirdre Gates 1,302 2.3
Hertsmere Daniel Seabrook 1,397 3.0
Hexham Quentin Hawkins 1,205 2.8
Heywood and Middleton Peter Greenwood 3,239 7.0
Holborn and St Pancras Robert Carlyle 779 1.4
Hornchurch and Upminster William Whelpley 3,421 6.4
Houghton and Sunderland South Karen Allen 1,961 5.4
Huddersfield Rachel Firth 1,563 3.9
Hull North John Mainprize 1,443 4.3
Hull West and Hessle Edward Scott 1,416 4.5
Hyndburn David Shapcott 2,137 5.0
Ilford North Danny Warville 1,545 3.3
Ipswich Dennis Boater 1,270 2.7
Isle of Wight Geof Clynch 1,457 2.1
Islwyn John Voisey 1,320 3.8
Jarrow Andy Swaddle 2,709 7.0
Keighley Andrew Brons 1,962 4.1
Kettering Clive Skinner 1,366 2.9
Kingswood Michael Carey 1,311 2.7
Knowsley Steven Greenhalgh 1,895 4.2
Lancaster and Fleetwood Debra Kent 938 2.2
Leeds Central Kevin Meeson 3,066 8.2
Leeds East Trevor Brown 2,947 7.8
Leeds North East Tom Redmond 758 1.6
Leeds North West Geoffrey Bulmer 766 1.8
Leeds West Joanna Beverley 2,377 6.1
Leicester East Colin Gilmore 1,700 3.5
Leicester South Adrian Waudby 1,418 3.0
Leicester West Gary Reynolds 2,158 6.0
Leicestershire North West Ian Meller 3,396 6.5
Leicestershire South Paul Preston 2,721 5.0
Leigh Gary Chadwick 2,724 5.8
Lewes David Lloyd 594 1.2
Leyton and Wanstead Jim Clift 561 1.4
Lincoln Robert West 1,367 3.0
Liverpool Riverside Peter Stafford 706 1.8
Liverpool Walton Peter Stafford 1,104 3.2
Liverpool Wavertree Steven McEllenborough 150 0.4
Livingston David Orr 960 2.0
Loughborough Kevan Stafford 2,040 3.9
Louth and Horncastle Julia Green 2,199 4.4
Ludlow Christina Evans 1,016 2.1
Luton North Shelley Rose 1,316 3.1
Luton South Tony Blakey 1,299 3.1
Maidenhead Tim Rait 825 1.5
Makerfield Ken Haslam 3,229 7.4
Maldon Len Blaine 1,454 3.1
Manchester Central Tony Trebilcock 1,636 4.1
Mansfield Rachel Hill 2,108 4.4
Meriden Frank O'Brien 2,511 4.8
Merthyr Tydfil and Rhymney Richard Barnes 1,173 3.7
Middlesbrough Michael Ferguson 1,954 5.8
Middlesbrough South and Cleveland East Shaun Gatley 1,576 3.4
Milton Keynes North Richard Hamilton 1,154 2.1
Milton Keynes South Matthew Tait 1,502 2.7
Mitcham and Morden Tony Martin 1,386 3.2
Morley and Outwood Chris Beverley 3,535 7.2
Neath Michael Green 1,342 3.6
Newcastle upon Tyne Central Ken Booth 2,302 6.7
Newcastle upon Tyne East Alan Spence 1,342 3.5
Newcastle upon Tyne North Terry Gibson 1,890 4.3
Newport East Keith Jones 1,168 3.4
Newport West Timothy Windsor 1,183 3.0
Norfolk Mid Christine Kelly 1,261 2.5
Norfolk North West David Fleming 1,839 3.8
Norfolk South Helen Mitchell 1,086 2.0
Norfolk South West Dennis Pearce 1,774 3.6
Normanton, Pontefract and Castleford Graham Thewlis-Hardy 3,864 8.4
Northampton North Ray Beasley 1,316 3.3
Norwich North Thomas Richardson 747 1.8
Norwich South Len Heather 697 1.5
Nottingham North Bob Brindley 1,944 5.7
Nottingham South Tony Woodward 1,140 2.8
Nuneaton Martyn Findley 2,797 6.3
Ogmore Kay Thomas 1,242 3.6
Old Bexley and Sidcup John Brooks 2,132 4.7
Oldham East and Saddleworth Alwyn Scott 2,546 5.7
Oldham West and Royton Dave Joines 3,049 7.1
Orpington Tess Cullnane 1,241 2.5
Pendle James Jackman 2,894 6.4
Penistone and Stocksbridge Paul James 2,207 4.7
Penrith and The Border Chris Davidson 1,093 2.4
Plymouth Moor View Roy Cook 1,438 3.5
Poole David Holmes 1,188 2.5
Portsmouth South Geoff Crompton 873 2.1
Pudsey Ian Gibson 1,549 3.2
Putney Peter Darby 459 1.1
Rayleigh and Wickford Tony Evennett 2,160 4.1
Redcar Kevin Broughton 1,475 3.5
Redditch Andy Ingram 1,394 3.2
Reigate Keith Brown 1,345 2.7
Rochford and Southend East Geoff Strobridge 1,856 4.5
Romford Robert Bailey 2,438 5.2
Rother Valley Will Blair 3,616 7.7
Rotherham Marlene Guest 3,906 10.4
Rugby Mark Badrick 1,375 2.9
Rutland and Melton Keith Addison 1,757 3.2
Saffron Walden Christine Mitchell 1,050 1.9
St Austell and Newquay James Fitton 1,022 2.2
St Helens South and Whiston James Winstanley 2,040 4.4
Salisbury Sean Witheridge 765 1.6
Salford and Eccles Tina Wingfield 2,632 6.3
Scarborough and Whitby Trisha Scott 1,445 2.9
Scunthorpe Douglas Ward 1,447 3.9
Sedgefield Mark Walker 2,075 5.2
Selby and Ainsty Duncan Lorriman 1,377 2.7
Sevenoaks Paul Golding 1,384 2.8
Sheffield Brightside and Hillsborough John Sheldon 3,026 7.8
Sheffield Central Tracey Smith 903 2.2
Sheffield Heeley John Beatson 2,260 5.5
Sheffield South East Christopher Hartigan 2,345 5.7
Sherwood James North 1,754 3.6
Shrewsbury and Atcham James Whittall 1,168 2.2
Shropshire North Phil Reddall 1,667 3.2
Sittingbourne and Sheppey Lawrence Tames 1,305 2.7
Skipton and Ripon Bernard Allen 1,403 2.6
Sleaford and North Hykeham Mike Clayton 1,977 3.3
Solihull Andrew Terry 1,624 2.9
South Holland and The Deepings Roy Harban 1,796 3.6
South Ribble Rosalind Gauci 1,054 2.0
South Shields Donna Watson 2,382 6.5
Southend West Tony Gladwin 1,333 3.1
Stafford Roland Hynd 1,103 2.2
Staffordshire South David Bradnock 1,928 3.8
Stalybridge and Hyde Anthony Jones 2,259 5.5
Stevenage Andrew Green 1,007 2.3
Stockport Duncan Warner 1,201 3.1
Stockton North James MacPherson 1,724 4.4
Stockton South Neil Sinclair 1,553 3.1
Stoke-on-Trent Central Simon Darby 2,502 7.7
Stoke-on-Trent North Melanie Baddeley 3,196 8.0
Stoke-on-Trent South Michael Coleman 3,762 9.4
Stourbridge Robert Weale 1,696 3.6
Stratford-on-Avon George Jones 1,097 2.2
Suffolk West Ramon Johns 1,428 3.0
Sunderland Central John McCaffrey 1,913 4.5
Surrey South West Helen Hamilton 644 1.1
Sussex Mid Stuart Minihane 583 1.0
Sutton and Cheam John Clarke 1,014 2.1
Sutton Coldfield Robert Grierson 1,749 3.5
Swansea East Clive Bennett 1,715 5.2
Swansea West Alan Bateman 910 2.6
Swindon North Reginald Bates 1,542 3.1
Telford Phil Spencer 1,513 3.7
Thurrock Emma Colgate 3,618 7.9
Torbay Ann Conway 709 1.4
Torfaen Jennifer Noble 1,657 4.4
Totnes Mike Turner 624 1.3
Tunbridge Wells Andrew Mcbride 704 1.4
Twickenham Chris Hurst 654 1.1
Tynemouth Dorothy Brooke 1,404 2.7
Tyneside North John Burrows 1,860 4.0
Uxbridge and South Ruislip Dianne Neal 1,396 3.1
Vale of Clwyd Ian Si'Ree 827 2.3
Wakefield Ian Senior 2,581 5.8
Walsall North Christopher Woodall 2,930 8.1
Wansbeck Stephen Finlay 1,418 3.7
Warwickshire North Jason Holmes 2,106 4.5
Washington and Sunderland West Ian McDonald 1,913 5.1
Watford Andrew Emerson 1,217 2.2
Weaver Vale Colin Marsh 1,063 2.4
Wellingborough Rob Walker 1,596 3.1
Wells Richard Boyce 1,004 1.8
Wentworth and Dearne George Baldwin 3,189 7.6
West Bromwich East Terry Lewin 2,205 5.8
West Bromwich West Russ Green 3,394 9.4
Westminster North Stephen Curry 334 0.8
Weston-Super-Mare Peryn Parsons 1,098 2.1
Wigan Charles Mather 2,506 5.7
Windsor Peter Phillips 950 1.9
Wolverhampton North East Simon Patten 2,296 6.6
Worcester Spencer Lee Kirby 1,219 2.5
Workington Martin Wingfield 1,496 3.8
Wrekin, The Susan Harwood 1,505 3.3
Wrexham Melvin Roberts 1,134 3.4
Wyre Forest Gordon Howells 1,120 2.2
Wythenshawe and Sale East Bernard Todd 1,572 3.9
Yeovil Robert Baehr 1,162 2.0
York Central Jeff Kelly 1,171 2.5
York Outer Cathy Smurthwaite 956 1.8
Yorkshire East Gary Pudsey 1,865 3.6
Total 563,743 1.9

[27]


By-elections, 2010-

Date of election Constituency Candidate Votes %
13 January 2011 Oldham East and Saddleworth Derek Adams 1,460 4.5[28]
3 March 2011 Barnsley Central Enis Dalton 1,463 6.0[citation needed]
15 December 2011 Feltham and Heston David Furness 540 2.35[citation needed]

European Parliament

The 1999 European elections were the first time European elections contested by the BNP which qualified for a party electoral broadcast after standing in every region except Wales. With regional votes of between 0.4% and 1.7% (1.13% nationally), it failed to win any seats and lost all its deposits.

In the 2004 European elections, the BNP vote increased by 3.9%, saving deposits in every region except Scotland. No seats were taken.

In the 2009 European elections, the BNP won two seats. Andrew Brons was elected in the Yorkshire and the Humber with 9.8% of the vote[29] and Nick Griffin in North West England, with 8% of the vote.[30] Nationally, the BNP received 6.26%.

1999 European elections

Regional lists Votes % +/- %
East Midlands 9,342 1.3 n/a
East of England 9,356 0.9 n/a
London 17,960 1.6 n/a
North East England 3,505 0.9 n/a
North West England 13,587 1.3 n/a
Scotland 3,729 0.4 n/a
South East England 12,161 0.8 n/a
South West England 9,752 0.9 n/a
West Midlands 14,344 1.7 n/a
Yorkshire and the Humber 8,911 1.2 n/a
Total 102,647 1.13 n/a

2004 European elections

Regional lists Votes % +/- %
East Midlands 91,860 6.5 +5.2
East of England 65,557 4.3 +3.4
London 76,152 4.0 +2.5
North East England 50,249 6.4 +5.5
North West England 134,959 6.4 +5.1
Scotland 19,427 1.7 +1.3
South East England 64,877 2.9 +2.1
South West England 43,653 3.0 +2.1
Wales 27,135 2.9 n/a
West Midlands 107,794 7.5 +5.8
Yorkshire and the Humber 126,538 8.0 +6.8
Total 808,200 4.9 +3.9

2009 European elections

Regional lists Votes % +/- %
East Midlands 106,319 8.7 +2.1
East of England 97,013 6.1 +1.7
London 86,420 4.9 +0.9
North East England 52,700 8.9 +2.5
North West England 132,194 8.0 +1.6
Scotland 27,174 2.5 +0.8
South East England 101,769 4.4 +1.4
South West England 60,889 3.9 +0.9
Wales 37,114 5.4 +2.5
West Midlands 121,967 8.6 +1.1
Yorkshire and the Humber 120,139 9.8 +1.8
Total 943,598 6.2 +1.3

Scottish Parliament

In UK parliamentary elections, the BNP had only ever contested six Scottish seats - Clydesdale (1992 and 1997), Edinburgh West (1992), Glasgow Central (2005), Glasgow Govan (1997), Glasgow North East (2005, 2009 by election) and Glasgow Shettleston (1983 and 1997) - until the 2010 General election, when it contested 13 which covered all Glasgow constituencies and parts of the north-east but failed to save any deposits.

In the 2003 Scottish Parliament election, the BNP only stood one candidate, Peter Appleby,[31] in the Glasgow electoral region; he polled 2,344 votes (1.1%), 0.001% of the nationwide vote.

In the 2007 Scottish Parliament election the BNP competed in all the Scottish Parliamentary electoral regions, polling 1.2% of the vote (seventh place). It failed to save any of its deposits.

In the 2011 Scottish Parliament election the BNP fielded 32 candidates - four in each of the eight electoral regions. It gained 15,580 votes (0.78%) throughout Scotland ending in 11th place. The party lost all deposits in all regions with no elected members and its nationwide vote fell by 0.42%, being beaten by UKIP, the Scottish Senior Citizens Unity Party, the Scottish Christian Party and the Socialist Labour Party.

Scottish Parliament election (May 3, 2007)

Regional lists Votes % +/- %
Central Scotland 4,125 1.4 n/a
Glasgow 3,865 1.9 +0.8
Highlands and Islands 2,152 1.2 n/a
Lothians 2,637 0.9 n/a
Mid Scotland and Fife 2,620 1.0 n/a
North East Scotland 2,764 1.1 n/a
South of Scotland 3,212 1.2 n/a
West of Scotland 3,241 1.2 n/a
Total 24,616 1.2 +1.2

Source: BBC News[32]

Scottish Parliament election (May 5, 2011)

Regional lists Votes % +/- %
Central Scotland 2,214 0.9 -0.5
Glasgow 2,424 1.2 -0.7
Highlands and Islands 1,134 0.6 -0.5
Lothian 1,978 0.7 -0.2
Mid Scotland and Fife 1,726 0.7 -0.3
North East Scotland 1,925 0.7 -0.3
South Scotland 2,017 0.7 -0.4
West Scotland 2,162 0.8 -0.5
Total 15,580 0.78 -0.42

Source: BBC News[33]

National Assembly for Wales

In UK parliamentary elections, the BNP has only contested Welsh seats in Carmarthen (1983), Cardiff North (1992), Newport West (2001), Swansea East (2005) and Wrexham (2005).

In the 2010 General election, it stood 19 candidates in Wales and won its deposit in Swansea East, the first time ever in a Westminster constituency in Wales.

In the National Assembly for Wales election, 2003, the BNP only stood one candidate, Pauline Gregory,[34] in the South Wales East region, who obtained 3,210 votes (1.89%) (less than 0.01% of the total).

In the National Assembly for Wales election, 2007,[35] it stood 20 candidates with all 4 for each region, they finished 6th nationwide with 42,197 votes (4.3%). The Welsh nationalist party Plaid Cymru came second to the Labour Party. The Liberal Democrats came fourth having achieved 2.5 times the vote of the BNP and earning six seats. The BNP was the only minor party to save its deposits in the electoral regions with one in the North Wales region and the other in the South Wales West region.

In the National Assembly for Wales election, 2011, the BNP stood 27 candidates - 7 for the constituencies and 20 for the additional regions in which there would be 4 candidates for each of the 5 regions. 2 candidates for Swansea East and Islwyn saved their deposits for the first time ever in a Welsh Assembly constituency. Despite its hope to win an Assembly seat, the nationwide vote for the party in the regions fell by 1.9% from 4.3% which it gained in the 2007 Assembly elections to 2.6% losing all regional deposits and being beaten by the Greens, the UK Independence Party and even the Socialist Labour Party.

Welsh Assembly election (May 3, 2007)

Regional lists Votes % +/- %
Mid and West Wales 6,389 2.9 n/a
North Wales 9,986 5.1 n/a
South Wales Central 7,899 3.8 n/a
South Wales East 8,940 4.7 +2.8
South Wales West 8,993 5.5 n/a
Total 42,197 4.3 +4.29

Source: BBC News[36]

Welsh Assembly election (May 5, 2011)

Constituency Candidate Votes %
Alyn and Deeside Michael Joseph Whitby 959 4.2
Blaenau Gwent Brian Urch 948 4.7
Caerphilly Anthony King 1,022 4.0
Islwyn Peter Whalley 1,115 5.3
Neath Michael Green 1,004 4.2
Swansea East Joanne Shannon 1,102 5.8
Torfaen Sue Harwood 906 4.1
Total 7,056 0.7
Regional lists Votes % +/- %
Mid and West Wales 2,821 1.3 -1.6
North Wales 4,705 2.5 -2.6
South Wales Central 3,805 1.8 -2.0
South Wales East 6,485 3.6 -1.1
South Wales West 4,714 3.1 -2.5
Total 22,610 2.4 -1.9

Source: BBC News[37]

Northern Ireland Legislative Assembly

Northern Ireland Legislative Assembly election, (5th May 2011)

The BNP stood 3 candidates for the Northern Ireland Legislative Assembly elections for the first time.

Constituency Candidate 1st Pref Result Counts % +/- %
Belfast East Ann Cooper 337 Eliminated 5 1.0 n/a
East Antrim Steven Moore 511 Eliminated 2 1.8 n/a
South Antrim Stephen Parkes 404 Eliminated 1 1.3 n/a
Total 1,252 0.2 n/a

Source: BBC News[38]

References

  1. N. Copsey, Contemporary British Fascism: The British National Party and the Quest for Legitimacy, 2004, p. 30
  2. The Guardian 11 June 1983
  3. UK Election Results
  4. N. Copsey, Contemporary British Fascism: The British National Party and the Quest for Legitimacy, 2004, p. 40
  5. N. Copsey, Contemporary British Fascism: The British National Party and the Quest for Legitimacy, 2004, p. 41
  6. The Guardian 13 June 1987
  7. N. Copsey, Contemporary British Fascism: The British National Party and the Quest for Legitimacy, 2004, p. 53
  8. The Guardian 11 April 1992)
  9. guardian.co.uk
  10. N. Copsey, Contemporary British Fascism: The British National Party and the Quest for Legitimacy, 2004, p. 68
  11. N. Copsey, Contemporary British Fascism: The British National Party and the Quest for Legitimacy, 2004, p. 71
  12. The Guardian 3 May 1997
  13. guardian.co.uk
  14. guardian.co.uk
  15. guardian.co.uk
  16. N. Copsey, Contemporary British Fascism: The British National Party and the Quest for Legitimacy, 2004, pp. 125-133
  17. The Guardian 9 June 2001
  18. BBC News "Profile: Richard Barnbrook", 3 May 2008
  19. The Guardian 7 May 2005
  20. guardian.co.uk
  21. guardian.co.uk
  22. Sparrow, Andrew (24 July 2009). "Norwich North byelection results – live". The Guardian (London). http://www.guardian.co.uk/politics/blog/2009/jul/24/byelections-norwich-north-byelection. 
  23. By-election win 'endorses Brown, BBC News, 13 November 2009
  24. http://bnpelectionresults.blogspot.com/2010/04/list-of-bnp-general-election-candidates.html
  25. Peter Walker, Matthew Taylor "BNP faces new legal threat amid claims its rules are still unlawful", The Guardian, 10 May 2010, p 16
  26. The Observer, 9 May 2010, p32
  27. BBC News Election 2010 results and The Guardian: "How Britain voted" supplement, 8 May 2010
  28. BBCNews "Labour celebrate victory in Oldham East by-election" 14 January 2011
  29. "BNP wins European Parliament seat". BBC. 7 June 2009. http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk_politics/8088133.stm. Retrieved 31 December 2009. 
  30. BBC News "European Election 2009: North West" (8 June 2009 - retrieved on 10 June 2009)
  31. http://web.archive.org/web/20030424044444/www.anl.org.uk/candidates.htm
  32. "Scottish elections 2007". BBC News
  33. BBC News: Scotland elections, 6 May 2011
  34. http://web.archive.org/web/20030424044444/www.anl.org.uk/candidates.htm
  35. http://web.archive.org/web/20070523202132/www.bnp.org.uk/election2007/welsh_assembly.html
  36. BBC News: Welsh assembly election 2007, 7 May 2007
  37. BBC News: Wales elections, 6 May 2011
  38. BBC News: Northern Ireland elections , 8 May 2011